Rusya Devlet Başkanı Putin ile yakın müttefiki Lukaşenko ile üç buçuk yıl sonra ilk kez Belarus’ta bir araya geldi. Kritik zirvenin zamanlaması tansiyonu yükseltirken Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu'nun görüntüleri herkesi şaşırttı.

 

BBC'nin haberine göre; 24 Şubat'ta Başlayan Ukrayna savaşı hız kesmeden devam ederken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Belaruslu mevkidaşı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya gelmek için Minsk’e gitti. Ziyaretin hemen öncesinde Rusya Savunma Bakanlığı'nın Belarus ile ortak askeri tatbikat açıklaması yapması tartışmalara tuz biber oldu. Ziyarete ve tatbikat açıklamasına tepki gösteren Ukrayna İçişleri Bakan Yardımcısı Yevhen Yenin ise “Rusya ve Belarus sınırı boyunca savunma hatlarımızı kuvvetlendiriyoruz” dedi. Belarus, kendi birlikleriyle şu ana kadar savaşa dahil olmasa da işgalin başlangıcında Rus birliklerinin topraklarını kullanmasına izin verdi.

 

Üç buçuk yıl sonra ilk kez bir araya geldiler

 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise söz konusu haberleri "tamamen aptalca, temelsiz uydurmalar" olarak nitelendirerek yalanladı. Putin ile Lukaşenko üç buçuk yıl sonra ilk kez Belarus’ta bir araya geldi. İki saatten uzun süren görüşme “çalışma ziyareti” olarak nitelendirildi. Görüşmede neler konuşulduğu henüz bilinmezken, ortak basın toplantısında konuşan Putin, Rusya'nın kimseyi "sindirmek" istemediğini söyledi. Putin, Rusya’nın Belarus’la yaratmak istediği entegrasyonun “bazı düşmanlar” tarafından engellenmek istendiğini de sözlerine ekledi.

 

İki lider çok fazla konuşsa da, çok az ipucu vardı

 

İki lider ekonomik ilişkiler, ticaret ve aynı zamanda güvenlik gibi konularda çok fazla konuşsa da, çok az ipucu vardı. Putin, Belarus’a ait bazı askeri uçakların, potansiyel olarak nükleer füze taşıyabileceği şekilde yeniden donatıldığını ve Rusya’nın Belarus ordusuna eğitim için yardım ettiğini bildirdi. Buna karşılık Lukaşenko ise Belarus'a S-400 hava savunma sistemi ve İskender balistik füze sistemi sağladığı için kendisine teşekkür etti. Putin'in en yakınındaki isimlerden biris olan Şoygu, Belarus Başkanlık Sarayı'nın koridorunda sağ elini cebine saklayıp, topallayarak yürürken görüldü.