Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunuyor. Koca, "Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396, bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63. Toplam hayatını kaybedenlerin sayısı 277 oldu" dedi.

24 saat içinde bile yaşam tarzı radikal değişiklikler gösterebiliyor. Artık herhangi bir insan bu hastalık yokmuş gibi yaşayamaz. Dünya koronavirüse karşı ne başarı göstermişse bunu izolasyona borçludur. Biz de hastalığın ülkemize girmesini bu yolla engelledik. Temas içinde olmayacağız, araya mesafe koyacağız, kendimizi izole edeceğiz.

İzolasyon konusu her gün daha fazla önem kazanıyor. Mücadele, temelde yayılmayı önleme mücadelesidir. Mücadelenin temelinde bireyler var. Herhangi birimizin tavizi hepimizi ilgilendirecek ciddi sonuçlar demektir. Bu günler şüphesiz geçicidir. Bir yönüyle bu bir savaştır, halk sağlığı savaşıdır. Hedefimiz bu savaştan mümkün olduğu kadar az can kaybıyla çıkmaktır.

Son 24 saatte yapılan test sayısı 14 bin 396, bugün hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı 63.

Yaptığımız test sayısı 100 bini geçti. Japonya'da yapılan test sayısı bugüne kadar 30 bin. Çin'den getirdiğimiz hızlı tanı kitleri de devreye girdi. Test konusunda haftaya 20-25 bin aralığına çok rahatlıkla çıkacağız.

Günde ortalamada 10 bine vardı taradığımız filyasyon hasta sayısı. Bu süreçte toplam takibini yaptığımız pozitifi gördüğümüz vakaları taradığımızda ortaya çıkan tabloda 47 bin 156 kişi olmuş oldu. Özellikle sahayı çok taramak istiyoruz. Filyasyonu yaygın yapmak istiyoruz. Test sayısı artacak pozitif vaka sayısı artacak ama önemli olan hayatını kaybeden hasta sayınını minimalize etmek. Bu dönemde herkes kendisini pozitifmiş gibi izole ederek önümüzdeki dönemi geçiriyor olmalı.