İnternet hızları gelişen teknolojilerle birlikte bir adım öne çıkmaya başladı.Gelişmiş ülkeler son yıllarda 5G teknolojisiyle birlikte süper hızlı internete geçti. İnternet hız testi ölçüm platformu Speedtest'in sonuçlarına göre Türkiye mobil internet hızında dünya sıralamasında orta sıralarda yer alırken, sabit internette sınıfta kaldı.

 

Speedtest'in verilerine göre, Türkiye mobil internet hız sıralamasında dünya genelinde 65'inci sırada yer alıyor. Türkiye'nin mobil internet indirme hızı ortalaması 30,98 Mbps, yükleme hızı ortalaması 13,10 Mbps seviyesinde.

 

Türkiye sabit internette ise ortalama 32,45 Mbps indirme ve 6,54 Mbps yükleme hızına sahip. Bu sonuçla Türkiye ülkeler sıralamasında 107'nci sırada yer alırken en hızlı mobil internet 161,15 Mbps ile Birleşik Arap Emirlikleri'nde olduğu kaydedildi.

 

Birleşik Arap Emirlikleri'ni 155,51 Mbps ile Katar; 136,08 Mbps ile Norveç izliyor. En düşük internet hızı ise Küba, Afganistan ve Venezuela'da bulunuyor.

 

Cable.co.uk tarafından yürütülen ve 219 ülkenin değerlendirildiği Küresel Genişbant Fiyat Tablosu'nun 2023 verilerinde Türkiye’de internet abonelik fiyatlarının ise ortalama 13,17 dolar olduğu görüldü.

 

 

Kaynak:artigercek.com