Twitter, ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya şirketlerine ilişkin imzaladığı kararnamenin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini belirtti ve 'gerici ve politize olmuş bir yaklaşım' açıklamasını yaptı. Trump'ın Minneapolis'teki eylemcileri tehdit eden paylaşımı da Twitter tarafından bayraklandı.

Twitter yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump'ın sosyal medya şirketlerine ilişkin imzaladığı kararnameye ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Trump'ın bu adımının 'gerici ve politize olmuş' bir yaklaşıma sahip olduğu vurgulandı.

Twitter'dan yapılan açıklamada ayrıca, kararnamenin 'ifade özgürlüğünü ihlal ettiği' belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

"Bu kararname, yasalara gerici ve politize edilmiş bir yaklaşımdır. 'Bölüm 230' Amerikan inovasyonunu ve ifade özgürlüğünü korur ve demokratik değerler tarafından desteklenir. Bu yasayı tek taraflı olarak aşındırmaya yönelik girişimler, çevrimiçi konuşma ve İnternet özgürlüklerinin geleceğini tehdit ediyor."

TWİTTER, TRUMP'IN PAYLAŞIMINI BAYRAKLADI: ŞİDDETİ YÜCELTİYOR

Öte yandan Twitter, Trump'ın bu sabah Minneapolis'teki protestocuları tehdit ettiği paylaşımı "şiddeti yücelttiği" gerekçesiyle bayrakladı.

Trump bu sabah yaptığı paylaşımda, "Bazı serseriler George Floyd'un anısına saygısızlık ediyor. Şimdi Vali Tim Walz ile konuştum ve ordunun onun yanında olduğunu söyledim. Zorluk çekerlerse durumu kontrol altına alacağız. Ancak yağma başladığında kurşunlar uçmaya başlar" diye yazdı.

Twitter, Trump'ın bu paylaşımını kısa süre içinde bayrakladı. Paylaşımın üstünde, "Bu tweet Twitter'ın şiddeti yüceltmek ile ilgili kurallarını ihlal ediyor. Ancak Twitter bu paylaşımın yayında kalmasının kamu yararına olduğuna karar verdi" şeklinde bir uyarı bulunuyor.

TARTIŞMA NASIL BAŞLADI?

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği 'bilgiyi doğrulama' etiketini, salı günü Trump'ın California eyaletindeki 'uzaktan oylama' konusunda attığı tweetlere de uyguladı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter'ı "3 Kasım'daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak" ve "ifade özgürlüğünü kısıtlamak" ile suçladı.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise, "Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız" tehdidinde bulundu.