Referandumun ardından Türkiye'nin bir numaralı gündemi haline gelen 'mühürsüz oy pusulası' tartışmasında kritik saatler başladı. YSK Başkanı Sadi Güven, "Referandum sonuçlarına yapılan itirazları öğleden önce değerlendireceğiz" demişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır!" ifadelerini kullanmıştı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada anayasa değişikliğine ilişkin halk oylamasına yönelik itirazları öğleden önce değerlendireceklerini söyledi. Güven, YSK binasına gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. İtirazların ne zaman karara bağlanacağına ilişkin soru üzerine Güven, "İtirazlara öğleden önce bakacağız" dedi. YSK itirazları 14.30'da görüşmeye başlayacak.

YSK'da toplantının devam ettiği ve kararın kısa süre içinde açıklanacağı belirtildi. Başbakan Binali Yıldırım da bugün yaptığı açıklamada, "YSK bugün bu itirazları değerlendirip açıklayacağını ilan etmiştir. İtiraz etmek haklarıdır anlayışla karşılıyoruz. İtirazların gideceği adres de YSK’dır" ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, referanduma ilişkin Twitter'dan dün çarpıcı mesajlar vermişti: "YSK'nın mühürsüz oyları geçerli sayması, sandıktan 'HAYIR' çıktığının açık kanıtıdır! Adalet yerini bulana kadar durmayacağız! Tarihin 'mühürsüz seçim' olarak yazacağı bu seçimi tanımıyoruz, tanımayacağız! Halkın iradesine saygı duyulmalı ve seçim tekrarlanmalıdır!"(internetingazetesi)