TÜİK açıkladı, deprem sanayi sektörünü de vurdu! Endeks, aylık bazda yüzde 6, yıllık bazda yüzde 8,2 azaldı.

 

Sanayi üretimi, 6 Şubat'ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkisiyle şubat ayında aylık bazda yüzde 6, yıllık bazda ise yüzde 8,2 azaldı. Ocak ayında üretim yüzde 4,6 artmıştı. 

 

T24’ün aktardığına göre, 

 

Yıllık bazda sanayi üretimi 2020 Mayıs ayı sonrasındaki en sert düşüşü yaşadı. 2020 Mayıs'ta sanayi üretimi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18 azalmıştı.

 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 18,2, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 8,2 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 4,5 azaldı.

 

İMALAT SANAYİ SEKTÖRÜ ENDEKSİZ YÜZDE 6 AZALDI

 

Sanayi üretimi aylık bazda ise yüzde 6 azaldı. Sanayi üretimi, ocak ayında aylık bazda yüzde 2 artmıştı. Sanayi üretimi, aylık bazda yüzde 6,7 daralmanın yaşandığı 2022 Temmuz ayı sonrasındaki en sert düşüşü yaşadı.

 

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, şubat ayında madencilik ve taş ocakçılığı sektörü endeksi bir önceki aya göre yüzde 11,2 ve imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 6,6 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 1,4 arttı.

 

TÜİK, bültende Kahramanmaraş merkezli depremlerle ilgili şu yorumu yaptı:

 

"Sanayi Üretim Endeksinin hesaplanmasında Aylık Sanayi Üretim Anketi ve Katma Değer Vergisi (KDV) beyannamelerinden elde edilen veriler kullanılmaktadır. Ülkemizin yaşamış olduğu deprem felaketinden etkilenen illerde mücbir sebep ilan edilmiş ve beyannameler ertelenmiş, bu illerden derlenen anketlerden %67 oranında cevap alınabilmiştir. Bu nedenle, 2023 Şubat ayına ilişkin hesaplamalarda eksik gözlemler için e-fatura, e-arşiv fatura verileri gibi alternatif veri kaynakları ve istatistiksel yöntemler kullanılarak tahmin yapılmıştır. Bu yöntemlerle tahmin edilen büyüklüğün toplam içindeki payı %1,94'tür."